Jest to zawansowany edytor grafiki porównywalny m. in. z Adobe Photoshop czy Paint Shop Pro. Gimp jest programem bardzo popularnym na platformach Linux i Unix. Jego popularność wzrasta ze względu na pojawienie się wersji GIMP-a dla systemu Windows.
Ma bardzo ważną zaletę – jest bezpłatny. GIMP jest rozprowadzany na zasadach Open Source, więc jest darmowy nawet do komercyjnego użytku. Aplikacja jest przeznaczona zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.
Jest to doskonałe narzędzie do modyfikowania obrazów. Przy użyciu GIMP można tworzyć grafikę, logo, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy stosując warstwy oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych. Chociaż wewnętrznym formatem GIMP-a jest XCF, który bez najmniejszych problemów zapisuje i odtwarza wszystkie ustawienia, warstwy itp., to wspiera on różnego rodzaju formaty, poczynając od tych najbardziej popularnych, np. JPEG (JFIF), GIF, PNG, TIFF kończąc na formatach specjalnego użytku, takich jak obrazy o różnych głębiach kolorów lub zróżnicowanych rozdzielczościach. Pomimo, że jest przeznaczony do tworzenia grafik na potrzeby stron WWW, to posiada zestaw narzędzi do konwersji obrazów na potrzeby druku.
Ma bardzo bogaty elastyczny interfejs, który bardzo łatwo dostosować do swoich potrzeb i wykonywanego zadania oraz bogaty zestaw narzędzi, który pozwala wykonywać różnorodne zadania. Filmy, które można obejrzeć na tej stronie uświadamiają, jakie arcydzieła można stworzyć za pomocą programu.
GIMP jest stale modyfikowany i ulepszany. Obecnie powszechnie stosowana jest wersja 2.6.11. Powstała testowa wersja 2.7, a trwają już prace nad kolejną wersją 2.8. Warto, zatem zainwestować swój czas i opanować sztukę korzystania z tego doskonałego programu. Program można ściągnąć ze stron:
http://www.download.net.plMateriały dotyczące GIMP-a zamieszczone na stronie pomogą doskonalić twoje umiejętności korzystania z tego programu.
Zapraszam do udziału w konkursie na najoryginalniejszą tapetę utworzoną w tym programie GIMP. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych. Prace w formacie PNG (tylko i wyłącznie), rozmiar - 640x480, proszę przesyłać na adres korespondencji zamieszczony w serwisie. Prace zostaną wystawione do oceny przez internatów.
Anna Marciniak